Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

opera-na-zamku-nowe logo mini

Opera na Zamku w Szczecinie

ul. Korsarzy 34
70 - 540 Szczecin

tel. 91 43 48 102
fax 91 43 48 133

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.opera.szczecin.pl

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zoba


Opera na Zamku powstała w 1956 roku w pod nazwą Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego a z dniem 1 stycznia 1999 roku został przejęta przez Samorząd Województwa Zachodnio-pomorskiego. Działalność została zainaugurowana 25 stycznia 1957 roku premierą KRAINY UŚMIECHU F. Lehara, w sali teatralnej Klubu ZBM.


W 1958 roku Operetkę upaństwowiono i zmieniono nazwę na Teatr Muzyczny, po dziesięciu latach przeniesiono do Zamku Książąt Pomorskich. W lipcu 2000 roku Opera i Operetka przyjęła nową nazwę Opera na Zamku. Profil repertuarowy Opery początkowo ograniczał się do pozycji operetkowych i wodewilowych, by z czasem poszerzyć zakres o pełnospektaklowe dzieła operowe i baletowe. Historia szczecińskiej opery to przede wszystkim realizacja ponad dwustu premier z bardzo zróżnicowanego repertuaru, wśród których wymienić należy: Wesele Figara i Czarodziejski flet Mozarta, Cyrulika sewilskiego Rossiniego, Nabucco, Trubadura, Traviatę i Bal maskowy Verdiego, Fausta Gounoda, Carmen Bizeta, Coppelię Delibesa, Eugeniusza Oniegina i Dziadka do orzechów Czajkowskiego, Jasia i Małgosię Humperdicka, Rycerskość wieśniaczą Mascagniego, Pajace Leoncavalla, Cyganerię, Madamę Butterfly i Toscę Pucciniego, West Side Story Bernsteina, Rent Jonathana Larsona i Kawalera srebrnej róży Straussa.


W ostatnim dziesięcioleciu Opera zrealizowała blisko czterdzieści spektakli premierowych prezentując zarówno bogaty repertuar operowy, baletowy, jak również pielęgnując, zakorzenione wśród szczecińskiej publiczności, upodobania operetkowe i musicalowe.
Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz plik (Statut OnZ.pdf)Statut Opery na Zamku w Szczecinie247 kB

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego