Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

LOGO-MNS-Podgld miniMuzeum Narodowe w Szczecinie


ul. Staromłyńska 27
70 - 561 Szczecin
tel. 91 43 15 200
fax 91 43 15 204

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.muzeum.szczecin.pl


Muzeum Narodowe w Szczecinie jest obecnie największą instytucja kultury w województwie Zachodniopomorskim – klasycznym muzeum wielodziałowym, sprawującym opiekę nad ponad 150 tysiącami obiektów. Na jego strukturę składają się Oddziały: Centrum Dialogu Przełomy, Muzeum Historii Szczecina, Muzeum Morskie, Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Tradycji Regionalnych oraz Działy: Archeologii, Edukacji , Etnografii Pomorza, Historii Żeglugi wraz z Modelarnią, Kultur Pozaeuropejskich, Morski – Centrum Nauki, Numizmatyki, Sztuki Dawnej, Sztuki Europejskiej 1800 – 1945, Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych.
Muzeum rozpoczęło działalność w 1945 r., jako Muzeum Miejskie; w 1949 r. zmieniło nazwę na Muzeum Pomorza Zachodniego; w 1970 r. uzyskało rangę Muzeum Narodowego. Zbiory muzeum tworzą zabytki zachowane z przedwojennych, poniemieckich kolekcji, wyratowane ze zrujnowanych obiektów, magazynów i składnic - m.in. eksponaty z zakresu sztuki zachodniopomorskiej - średniowiecznej i nowożytnej, dzieła plastyki kamiennej i snycerki od XIII do XVI w. w tym najcenniejsze to m.in. zdobione motywem roślinnym i figuralnym wapienne kolumny z klasztoru Cystersów w Kołbaczu, chrzcielnice z Lubiany i Wrzosowa, reprezentujące charakterystyczne dla kręgu nadbałtyckiego we wczesnym średniowieczu prace lapicydów gotlandzkich; z analogicznego okresu dwie figurki drewniane Marii z Dzieciątkiem z Gardna z XIII w. oraz dębowy krucyfiks z katedry w Kamieniu Pomorskim o wybitnym ogólnoeuropejskim znaczeniu dla zagadnień rozwoju rzeźby drewnianej z 1. poł. XIV w. Sztuka cechowa XIV-XVI w. - zachowane w całości lub we fragmentach ołtarze szafiaste, figury tryptykowe i pasyjne. Zabytki związane z mecenatem książęcym - kolekcja portretów rodu Gryfitów od legendarnego Swantibora po ostatnich panujących w 1. poł. XVII w. a także kolekcja klejnotów i strojów książąt pomorskich z ok. 1600 r. wydobytych z sarkofagów na zamku w Szczecinie, wśród nich złota biżuteria księcia Franciszka I (1577-1620). Zespół metali - trybularze z XIII i XIV w., dzwony i moździerze z okresu od XIII do XVIII w., m.in. bogata kolekcja płyt żeliwnych zdobionych scenami o tematyce biblijnej i alegorycznej z XVI i XVII wieku; wyroby konwisarskie to m.in. dzbany cynowe z XIV w. i inne dzieła rzemieślników pomorskich z XVI-XVIII wieku. Gabinet Grafiki Dawnej - rysunki od XVIII do XX w. głównie artystów niemieckich czynnych w Berlinie, Dreźnie i na Pomorzu – najcenniejszym jest 36 szkiców włoskich weneckiego malarza Giambattisty Tiepolo (1696-1770) i jego syna Giandomenica Tiepolo (1727-1804). Muzeum posiada także bogaty zbiór zabytków archeologicznych z epoki kamienia, brązu i żelaza. Ekspozycje stałe: „Mecenat artystyczny książąt Pomorza Zachodniego”, „Pomorska sztuka sakralna XVI-XVII w.”, „Rzemiosło artystyczne XVIII-XIX w.”, „Sztuka romańska na Pomorzu XIII-XIV w.”, „Sztuka gotycka XIV-XVI w.”, „Stare srebra”. Wystawy stałe i czasowe prezentowane są w 6 gmachach. Ponadto muzeum prowadzi zajęcia dydaktyczne w postaci lekcji i warsztatów dla dzieci, a także konkursów.


Nagrody:


2012 „Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla”. I. nagroda w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kategorii „Wystawy historyczne” za wystawę „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich XVI i XVII w.”
2013 „Muzeum Widzialne”. I. nagroda w Konkursie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej i Stowarzyszenie Muzealników Polskich, kategoria „Identyfikacja wizualna wystawy czasowej” dla wystawy: „1913. Święto wiosny. Wystawa jubileuszowa w stulecie otwarcia Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie”.
2014 „Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla”. I. nagroda w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kategorii: „Wystawy sztuki” za wystawę „1913. Święto wiosny. Wystawa jubileuszowa w stulecie otwarcia Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie”.
2016:
1/„Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla”. Wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kategorii: „Inwestycje” dla projektu „Budowa pawilonu wystawowego Centrum Dialogu Przełomy”.
2/„European Prize for Urban Public Space 2016” dla Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie dla najlepszej przestrzeni publicznej w Europie.
3/World Architecture Festival 2016 (Światowy Festiwal Architektury w Berlinie)
- I. nagroda dla Centrum Dialogu Przełomy w kategorii „Kultura”
- tytuł World Building of the Year 2016 dla Centrum Dialogu Przełomy

2017:
1/„Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla”. I. nagroda w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kategorii: „Wystawy historyczne i archeologiczne” za wystawę stałą w Centrum Dialogu Przełomy.
2/ „Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla”. Wyróżnienie dla dr. Szymona Piotra Kubiaka w kategorii „Projekty naukowo-badawcze” za projekt zwieńczony publikacją, a wcześniej wystawą „Daleko od Moskwy. Gérard Singer i sztuka zaangażowana”.


http://kultura.wzp.pl/index.php/inwestycjeZałączniki:
PlikRozmiar
Pobierz plik (skan-statut MNS z 6.12.12.pdf)Statut Muzeum Narodowego w Szczecinie361 kB

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego