Wydział Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego

Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie

ul. Starzyńskiego 3-4

70 - 506 Szczecin

tel. 91 433 70 98

fax 91 433 70 98

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.bdz.szczecin.pl


wAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, jako samodzielna samorządowa wojewódzka instytucja kultury, zostało powołane do życia 1. 05. 1991 r. W sensie merytorycznym - a po części i kadrowym - kontynuuje ono pracę, istniejącego od 1973 r., Biura Studiów i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Terenem działania Biura jest obszar województwa zachodniopomorskiego.

Podstawowymi zadaniami Biura są: 


• dbałość o zachowanie wartości kulturowych województwa,
• prowadzenie prac w zakresie ewidencji i dokumentacji zabytków,
• kształtowanie świadomości kulturowej mieszkańców regionu,
• promowanie walorów kulturowych regionu,
• współpraca z instytucjami i organizacjami w zakresie ochrony wspólnego dziedzictwa pogranicza.

Do 2003 r. Biuro udzielało dotacji na zadania z zakresu ochrony zabytków. 


Obecnie tematem wiodącym, tak z racji potrzeb, jak i z uwagi na przygotowanie merytoryczne  pracowników zespołu, jest budownictwo ludowe i małomiasteczkowe. Prowadzone są prace ewidencyjne i dokumentacyjne zabytków architektury i elementów ich historycznego wystroju  i wyposażenia - wykonywane są opracowania w postaci gminnych ewidencji zabytków, kart  ewidencyjnych, studiów krajobrazu kulturowego, inwentaryzacji konserwatorskich. Efektem tych działań jest przebogaty, kilkutysięczny zbiór naukowych opracowań historyczno-konserwatorskich,  zgromadzony we wspólnym archiwum BDZ i ZWKZ, udostępniany pracownikom naukowym,  projektantom i studentom oraz innym osobom zainteresowanym zagadnieniami dziedzictwa  kulturowego regionu.

Copyright @ 2009 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego